רישום ברשם הקבלנים

לא צריך לשלם הרבה על רישיון קבלן! מחיר זול מובטח!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

תוכן עניינים:

רישום ברשם הקבלנים רישום ברשם הקבלנים

אם אתם מכירים מעט את ענף הבנייה בוודאי שמעתם על רשם הקבלנים או מושג כמו פנקס הקבלנים, אם אתם מכירים מעט יותר את ענף הבנייה אתם בוודאי מבינים את המשמעות של גוף זה. על מנת שתוכלו להיות רשומים ברשם הקבלנים בתור קבלנים מחזיקי רישיון עליכם לעבור תהליך הדורש מכם לעבור מספר קריטריונים שונים. לפניכם כל מה שעליכם לדעת על רישום ברשם הקבלנים.  

רישום ברשם הקבלנים – מהו פנקס הקבלנים?

פנקס הקבלנים הינו מאגר מידע הנמצא אצל רשם הקבלנים. בפנקס ניתן למצוא את כל המידע הרלוונטי ללקוח אודות כל קבלן אשר מחזיק ברישיון. למעשה, רבים חושבים כי הפנקס משרת את רשם הקבלנים, אבל ההפך הוא הנכון. כמובן שיש חשיבות לרשם הקבלנים בפנקס הקבלנים, אך המטרה העיקרית של פנקס הקבלנים הוא לשירות הציבור, בכדי שהציבור יוכל לדעת האם הוא עומד מול קבלן אשר מחזיק ברישיון ומהי דרגת הסיווג של אותו קבלן. כיום יש למעלה מ-12,000 קבלנים רשומים בפנקס הקבלנים, קבלנים אשר עברו את תהליך הרישום בהצלחה.

רישום ברשם הקבלנים – מהם התנאים לרישום?

רישום קבלן הינו תהליך ארוך ובירוקרטי, ישנן קריטריונים מאוד ספציפיים לקבלה. התהליך מאוד נוקשה ורציני מכיוון שהמטרה העיקרית היא לסנן את כל הקבלנים אשר לא עומדים בדרישות ולהנגיש ללקוח את הקבלנים המקצוענים ביותר. התנאים לרישום כוללים הכשרה כלשהי על ידי מוסד מוכר מצד משרד הרווחה, ניסיון ניהולי ב-12 שנים האחרונות. יש להדגיש כי החוק מתעדף בעלי השכלה אקדמאית, אך עם זאת עדיין ניתן להיות קבלן רשום גם ללא השכלה אקדמאית. כמו כן עליכם להציג ניסיון בתחום ההתמחות שלכם, טפסים ייעודיים ואסמכתאות. מכיוון שמדובר על תהליך ארוך ומייגע ישנן חברות אשר יכולות לעבור את התהליך ביחד אתכם. החברה מכווינה את הלקוח לגבי כל הטפסים שיש לו להגיש, החברה בודקת שאכן רלוונטי להתחיל בתהליך בכלל (בדיקת התאמה), וכמובן כוללת את כל האגרות והתשלומים שיש לבצע במהלך התהליך (כולל לחברה עצמה).

רישום ברשם הקבלנים – יתרונות 

לאחר שהצלחנו על קצה המזלג להסביר לכם עד כמה תהליך הרישום הוא מסובך, כעת נסביר לכם למה שווה לכם המאמץ הזה. רישום ברשם הקבלנים מקנה לכם יתרון רב על פני יתר הקבלנים בשוק, ולא חסר קבלנים רשומים ולא רשומים. רישום ברשם הקבלנים הוא למעשה אסמכתא בפני הלקוח על רמת המקצועיות שלכם והאמינות שלכם. כמו כן, רק קבלן רשום יכול לקחת על עצמו פרויקטים ממשלתיים או פרויקטים בהיקף סכום רחב יותר. לכן, אם אתם רוצים להתקדם ולא להישאר במקום לאורך כל שנות העבודה שלכם, מוטב לכם להתחיל בהליך רישום ברשם הקבלנים מוקדם ככל הניתן. ולסיכום, מבעד לכל מה שציינו כעת, קבלן ללא רישיון אשר מבצע עבודות הדורשות רישיון עובר על החוק, ולאורך כל זמן העבודה הוא לא מבוטח! מדובר על סכנת חיים ממשית שאף לקוח לא רוצה לקחת על כתפיו.

רישום ברשם הקבלנים – העלאת סיווג

רישום ברשם הקבלנים אינו מסתיים רק לאחר סיום תהליך ההרשמה, כעת אתם כבר נמצאים בפנקס הקבלנים אך עדיין יש לכם דרך לעבור. ברשם הקבלנים נמצא כל קבלן תחת הענף בו הוא מתמחה ובנוסף מדורג לפי סיווג. הסיווג הוא לפי שנות הניסיון שלכם, הדירוג הנמוך ביותר הינו 1 והגבוה הוא 5. רשם הקבלנים מחלק את בעלי המקצוע לפי דרגות סיווג בכדי להבטיח את הניסיון שיש לכל קבלן בהתאם לפרויקט אותו הוא לוקח. סיווג 1 לא יוכל לקחת פרויקטים המתאימים לסיווג 3, אך להפך כן יהיה ניתן. הפרויקטים מתחלקים למעשה לפי היקף כספי, סיווג 1 לא יוכל לקחת פרויקט העולה על X שקלים. המחיר משתנה בכל שנה בהתאם לרשם הקבלנים ובהתאם למשרד הבינוי והשיכון. יש להדגיש שתמיד יש יוצא מן הכלל וניתן להגיש בקשה חריגה. ניתן להעלות את דרגת הסיווג לאחר שיש לכם לפחות ותק של שנה בסיווג הנוכחי והוכחות של לפחות 2 פרויקטים שלקחתם. עליכם יהיה להציג כמובן הוכחות של ההכנסות, המלצות ועוד טפסים כאלה ואחרים, מדובר על הליך בירוקרטי לא פחות קשה מרישום. לכן, גם עבור תהליך זה מומלץ להיעזר בחברה חיצונית אשר תסייע לכם להגיע למטרה בצורה מהירה ובטוחה. על פי החוק במדינת ישראל, חייב כל אדם המספק שירותים קבלניים, לרבות כמובן קבלנות בניין, להחזיק ברישיון מתאים מטעם רשם הקבלנים במשרד השיכון. על אף זאת, בישראל ישנם אלפי קבלני בניין המתנהלים ללא רישיון. קבלנים אלה אמנם מתפרנסים, אך הם חשופים לסיכונים עצומים שנובעים מהתנהלותם זאת ובדיוק מהסיבה הזאת, יותר ויותר קבלנים משקיעים את המאמץ הנדרש בכדי ליהנות מהמעמד של קבלנים רשומים. מהו המאמץ הנדרש הזה? האם כל קבלן שכבר מנהל פעילות קבלנית שוטפת יכול להפוך לקבלן רשום וכל שעליו לעשות הוא פשוט להירשם? מה קורה אם אינכם עומדים בקריטריונים הנדרשים ומה עליכם לעשות במקרה כזה? איך ומי מבצע את התהליך של רישום קבלן? על שאלות אלו ועוד, עונים לכם בשורות הבאות המומחים של חברת התקווה, שמספקת שירותים עסקיים ומקצועיים לקבלנים ובכלל זה גם ליווי מקצועי של תהליכי רישום קבלנים.

לפני הכל, למה בכלל להיות קבלן רשום?

לפני שאנחנו מסבירים איך מתרחש התהליך של רישום קבלנים ומה נדרש לשם כך, חשוב להסביר מהי החשיבות של מעמד קבלן רשום. ובכן, על פי החוק בישראל, כל קבלן בניין חייב להחזיק ברישיון מתאים לביצוע משימות הבנייה שהוא מבצע. בצורה הפשוטה ביותר, קבלן שאינו מחזיק ברישיון זה, פועל למעשה בניגוד לחוק ומתעורר בכל בוקר ליום עבודה שכל כולו מנוגד לחוק. זה אולי נשמע דרמטי אבל לא לחינם. התנהלות שלא על פי החוק, חושפת אתכם לסיכונים רבים שאולי עד כה לא התממשו עבורכם, אבל לעיתים מספיק סיכון אחד כזה שיבוא לכדי מימוש בכדי להרוס מפעל חיים שלם. כדי להבין את הסיכונים העומדים בפני קבלנים שאינם מורשים ואינם קבלנים רשומים, ניקח את דוגמת הביטוח. מן הסתם, במסגרת הפעילות העסקית שלכם אתם רוכשים פוליסות שונות על מנת לבטח את העובדים שלכם, את הרכוש שיכול להיפגע במסגרת פעילותכם וכמובן ביטוח צד ג' במידה ותתרחש חס וחלילה פגיעה בצד ג' כלשהו. העניין הוא שאם אינכם קבלנים רשומים, אתם פועלים בניגוד לחוק ואם אתם פועלים בניגוד לחוק, ייתכן מאוד שחברת הביטוח תסרב לפצות אתכם בבוא העת. כל פוליסת ביטוח כוללת בתוכה סעיף כללי המגדיר את חובת המבוטח לעמוד בכל החוקים החלים עליו ואי עמידת המבוטח בכלל זה, יכולה להוות עילה "מצוינת" עבור חברת הביטוח שלא לפצות אתכם, על אף ששילמתם על פוליסת הביטוח שלכם לאורך שנים שלמות. להתנהלותכם בצורה בלתי חוקית, להיעדר רישיון קבלן יש גם השלכות עסקיות דרמטיות. כך למשל, קבלנים שאינם רשומים לא יכולים לגשת למכרזים ציבוריים וממשלתיים בכלל, הם לא יכולים לגשת למרבית המכרזים הגדולים במגזר הפרטי ובנוסף נמנע מהם גם לעבוד עם מספר הולך וגדל של אזרחים פרטיים שפשוט אינם מוכנים יותר לעבוד עם קבלנים שאינם רשומים. מכל הסיבות האלה, רישום קבלנים הוא תהליך שאתם רוצים לעבור כמה שיותר מהר, להשיג את רישיון הקבלן הנדרש ולהתחיל להרחיב את הפעילות העסקית שלכם ולפעול על פי החוק באופן שיעניק לכם בטחון גדול יותר בהתנהלותכם.

מה נדרש מכם בכדי לקבל רישיון קבלן?

ובכן, בניגוד לתפיסה הרווחת, התהליך של רישום קבלנים הוא לא תהליך שמסתכם בפרוצדורת רישום. המדובר בתהליך שבו נבחנת למעשה העמידה שלכם בקריטריונים המוגדרים בחוק לצורך קבלת הרישיון ובכלל זה הסמכה מקצועית רשמית וניסיון מינימלי נדרש. כך למשל, בכדי להפוך לקבלנים רשומים יהיה עליכם להגיע למרקע של מהנדס בניין, אדריכל, הנדסאי בניין, טכנאי בניין או מנהל עבודה. אם אין לכם הסמכה מקצועית באחד מאלה, לא תוכלו לקבלן רישיון קבלן עד שתשלימו את ההסמכה הנדרשת. בנוסף לכך, יהיה עליכם להוכיח מספר שנות ניסיון בהתאם לרקע המקצועי (מהנדסים ואדריכלים נדרשים לשנתיים ניסיון בעוד מנהלי עבודה נדרשים לחמש שנות ניסיון). במסגרת התהליך של רישום קבלנים, תיבחן כאמור העמידה שלכם בקריטריונים אלה ובהתאם לכך ייקבע האם תוכלו לקבל את הרישיון המיוחל.

מה עושה מי שלא עומד בקריטריונים?

ובכן, התשובה היא מאוד פשוטה: משלים את עמידתו בקריטריונים ועד שלא ישלים, לא יוכל להשלים גם את התהליך של רישום קבלנים. במידה ויש לכם את שנות הניסיון הנדרשות, תוכלו לעבור תכנית לימודים מוכרת במוסד לימודים מוכר על ידי משרד העבודה והרווחה, ובכך תשלימו למעשה את עמידתכם בקריטריונים הנדרשים. במידה ואין לכם את שנות הניסיון הנדרשות, יהיה עליכם להשלים אותן ומכך אין מפלט. כדי להבטיח שאתם עושים את הכל בצורה נכונה ושאתם נכנסים לתהליך בצורה מיטבית, כדאי מאוד להתנהל בליווי גורם מקצועי, שפעמים רבות יוכל לחסוך לכם את התהליך כולו במידה ויתברר שאתם כלל לא עומדים בקריטריונים הנדרשים. אותו גורם מקצועי יכול גם להנחות אתכם לגבי הצעדים הבאים שעליכם לעשות על מנת להשלים את עמידתכם בקריטריונים, במטרה לאפשר לכם להשלים אותם במסלול הקצר והמהיר ביותר. בסופו של דבר, כל אחד יכול להירשם כקבלן רשום, אבל זה מחייב עמידה בקריטריונים הנדרשים.

איך מבצעים את התהליך של רישום קבלנים?

ובכן, רישום קבלנים מתחיל בכך שאתם אוספים את כל האסמכתאות לכך שאתם עומדיםתהליך רישום קבלנים בקריטריונים הנדרשים. אסמכתאות אלה צריכות לכלול למשל דיפלומות שרכשתם בעבר, ראיות על הניסיון המקצועי שצברתם, ההיסטוריה התעסוקתית שלכם בתחום הבניין וכדומה. בנוסף לכך, יש לגבש תצהיר משפטי, לחתום אותו ולאמת אותו בחתימת עורך דין. את הכל יש להגיש בליווי טופס בקשת רישום קבלנים למשרדי רשם הקבלנים במשרד השיכון. עובדי משרד הרשם יבחנו את הבקשה שלכם ובמידה ואתם עומדים בקריטריונים הנדרשים, יוענק לכם רישיון קבלן ושמכם יתווסף לפנקס הקבלנים, הפתוח לעיון חופשי של כלל הציבור. אחרי שאמרנו את זה, חשוב לדעת שמעבר לתהליך הראשוני של רישום קבלנים, ישנו גם שלב של סיווג הקבלן. סיווג זה קובע את סוגי העבודות שיוכל לבצע הקבלן במסגרת הרישיון שקיבל וכן את היקף העבודות. כך למשל, קבלן מתחיל לא יוכל לנהל פרויקטים של בניית מגדלי מגורים או מגדלי משרדים גבוהים. קבלן שיפוצים לא יוכל לבנות מבנים ולבצע עבודות הנדסה בנאיות. קבלן אינסטלציה לא יוכל לעסוק בתחום החשמל וכן הלאה. במקרים רבים, האופן בו אתם מנהלים את התהליך של רישום קבלנים, יכול להשפיע מאוד על הסיווג אותו תקבלו ולכן חשוב מאוד שתבצעו את התהליך בליווי גורם מקצועי שמכיר את הנושא לפני ולפנים ויכול להמליץ בפניכם על צעדים קטנים, שיוכלו להוביל לשינוי גדול ברמת הסיווג לה תזכו. חברת התקווה היא חברה ותיקה ומובילה בתחום השירותים העסקיים והמקצועיים לקבלני בניין ובכלל זה מציעה החברה שירות של רישום קבלנים בידי אנשי מקצוע. החברה תדאג לכל הנושא של איסוף המסמכים, החתמת עורך דין, מילוי טופס בקשה והגשתו, התנהלות וניהול ההתקשרות מול משרדי רשם הקבלנים ובסופו של דבר גם וידוא כי הכל מתנהל על פי הספר ופועל לטובתכם עד כמה שניתן במסגרת החוק. כמו כן, יכולים אנשי המקצוע של חברת התקווה להמליץ בפניכם על דרכי הפעולה המיטביות במקרים בהם עליכם להשלים קריטריונים מסוימים על מנת לקבל את רישיון הקבלן המיוחל.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!