העסקת עובדים פלסטינים

העסקת עובדים פלסטינים העסקת עובדים פלסטינים 

היצע הקבלנים בארץ הינו רחב, עם זאת קשה מאוד למצוא עובדים יהודים. כל קבלן בתחילת דרכו יוכל להעיד על כך שמציאת עובדים אינה פשוטה וכרוכה בבירוקרטיה רבה. לכן, העסקת עובדים פלסטינים בענף הבנייה הפכה לבחירה פופולרית ביותר. גם בשל ההיצע הנמוך מצד האוכלוסייה היהודית, וגם בשל המחירים הנמוכים יותר אותם גובים עובדים פלסטינים בהשוואה ליהודים. 

 

אישור עבודה

העסקת עובדים פלסטינים כרוכה בהוצאת אישור עבודה המאפשרת לעובד לנוע מעבר לקו הירוק. על מנת שיוכל לקבל עובד פלסטיני אישור עבודה בארץ חייב הוא להוכיח כי אין לא עבר פלילי, לציין מקום עבודה ועוד קריטריונים שונים הכתובים בחוק. ללא אישור עבודה זה לא יוכל קבלן להעסיק את עובדים פלסטינים, הדבר תקף לכל מהגר.

ישנם שני סוגי אישורים עיקריים המאפשרים לעובד פלסטיני להתחיל לעבוד בענף הבנייה בארץ, אישור זמני ואישור לטווח ארוך. אישור עבודה לטווח ארוך תקף למשך שנתיים, אישור זה מונפק על ידי המבקש דרך משרד הפנים. אישור זמני הינו אישור אשר תקף למספר חודשים בלבד, בקשה אשר מוגשת למנהל האזור. כיום ישנם מקומות רבים אשר מעסיקים עובדים פלסטינים ללא אישורים, חשוב לציין שמדובר על סיכון גדול, בעיקר עבור מנהל הפרויקט והקבלן, שכן הנושא מוכר למשרד הבינוי והשיכון והוא נאכף בצורה משמעותית.

העסקת עובדים פלסטינים אל מול העסקת עובדים יהודים

על פניו נראה כי הרבה יותר קל מבחינה בירוקרטית להעסיק יהודים מאשר פלסטינים, הדבר אמנם נכון אך לא ריאלי. אם נשווה את היצע העובדים בחברה הפלסטינית לעומת ההיצע בחברה היהודית נוכל לראות פער עצום מבחינת מבקשי העבודה. העסקת עובדים פלסטינים הינה ריאליסטית יותר ואף זולה יותר מאשר מבקשי העבודה היהודים. כמו כן, בחברה שלנו מעטים עובדי הבניין היהודים אשר מוכנים לעסוק בענף הבנייה שלא בתפקידים ניהוליים. ישנן חברות קטנות אשר מתמחות בשיפוצים וכד', אך הן עובדות כעצמאיים ולא כשכירים. המחיר אותו גובה עובד פלסטיני ליום עבודה נע בין 180 ש"ח ועד 210 ש"ח.

כמו כן, הבחירה בהעסקת עובדים פלסטינים הינה עניין של מיומנות וניסיון, עובדים פלסטינים נחשבים לבעלי מיומנות גבוהה יותר בתחומים נרחבים, נמרצים ולכן רוב המעסיקים בוחרים בעובדים פלסטינים שכן הם מטיבים יותר לפרויקט מבחינת הוצאות והתקדמות בעבודה.

 

העסקת עובדים פלסטינים מצד הקבלן

על מנת שתוכלו להעסיק עובדים פלסטינים עליכם להגיש את הבקשה, אך כאן הטריק. רק קבלן רשום בעל רישיון יכול להעסיק עובדים פלסטינים. על מנת שתוכלו להגיש את הבקשה עליכם להגיש טופס הצהרה על המחזור הכספי שלכם בשנתיים האחרונות, זאת עם חתימה של בעל מקצוע (יועץ מס או רואה חשבון), ורישיון קבלן בתוקף מאת רשם הקבלנים.

את כל המסמכים יש לשלוח במייל, או באתר משרד הבינוי והשיכון, שם תוכלו לראות את הגשת הבקשה המלאה. מלאו את הטפסים הכתובים באתר, הגישו כל טופס במייל רשום של המעסיק בלבד, כמו כן חשוב להגיש את הבקשה רק לאחר שאישור העובד נמצא בתוקף.

זכרו, כאשר אתם קבלנים רשומים מצד רשם הקבלנים אתם מוכרים על ידי משרד הבינוי והשיכון. בחירה בהעסקת עובדים פלסטינים שלא כחוק יכולה לסכן את המעמד שלכם. לכן חשוב להכיר את הנוהל המדויק בו עליכם לדווח על העסקת עובד פלסטיני, וכמו כן במה כרוכה הבקשה שלו. על מנת שתוכלו לקבל את התהליך המדויק להעסקת עובד פלסטיני עליכם יהיה להיכנס לאתר הבינוי והשיכון ולעבור שלב אחר שלב את התהליך הזה. אמנם בפעם הראשונה ייתכן וזה יהיה מסורבל מעט, אך לאחר שהבנתם את המסגרת תבינו עד כמה זה פשוט.

לסיכום

ענף הבנייה בסופו של דבר נחשב לענף מאוד משתלם, עם זאת יש הרבה סייגים בדרך עליהם חייב הקבלן לחשוב מבעוד מועד. העסקת עובדים פלסטינים הינה בחירה פופולרית בקרב קבלנים רבים, אך יש לקחת בחשבון את הבירוקרטיה שבתהליך, ואת הסיכונים שיש בהעסקת עובדים ללא אישור עבודה. הבחירה בעובדים פלסטינים הינה נפוצה לא רק בגלל שקשה למצוא עובדים יהודים, אלא בגלל שהעסקת עובדים יהודים הופכת את העסקה לפחות משתלמת. בעוד שעובד פלסטיני גובה כ-200 שקלים עבור יום עבודה, עובד יהודי יגבה כפול מהמחיר ואף יותר. 

תוכן עניינים

הוצאת רישיון קבלן רשום

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם תוך פחות מ-24 שעות

הוצאת רישיון קבלן רשום

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם תוך פחות מ-24 שעות

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

רישיון קבלן שיפוצים

רישיון קבלן שיפוצים

רישיון קבלן שיפוצים רישיון קבלן שיפוצים הינו רישיון נחשק בענף הבנייה, מדובר על רישיון אשר מעניק עבודה רבה בשל הביקוש הרב לשיפוצים. הביקוש לשיפוצים התרחב

העלאת סיווג קבלני

העלאת סיווג קבלני

העלאת סיווג קבלני כמו בכל סוג עבודה, רמת העובד נקבעת על פי פרמטרים מסוימים, בין אם זה לימודים או ניסיון בשטח. כך גם בענף הבנייה,

רישיון קבלן רשום

רישיון קבלן רשום

רישיון קבלן רשום ענף הבנייה הינו ענף נחשק, מדובר על עבודה מתגלמת כאשר מדובר על קבלנות, אך יש עוד הרבה דברים שאתם צריכים לעבור בכדי

רישום קבלן שיפוצים 131

רישום קבלן שיפוצים 131

רישום קבלן שיפוצים 131 רישום קבלן שיפוצים… מי צריך את זה בכלל? רבים מהקבלנים היום עובדים ללא רישיון, ולעיתים גם באופן לא חוקי. החוק לא

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו