העסקת עובדים פלסטינים

לא צריך לשלם הרבה על רישיון קבלן! מחיר זול מובטח!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

תוכן עניינים:

העסקת עובדים פלסטינים העסקת עובדים פלסטינים 

היצע הקבלנים בארץ הינו רחב, עם זאת קשה מאוד למצוא עובדים יהודים. כל קבלן בתחילת דרכו יוכל להעיד על כך שמציאת עובדים אינה פשוטה וכרוכה בבירוקרטיה רבה. לכן, העסקת עובדים פלסטינים בענף הבנייה הפכה לבחירה פופולרית ביותר. גם בשל ההיצע הנמוך מצד האוכלוסייה היהודית, וגם בשל המחירים הנמוכים יותר אותם גובים עובדים פלסטינים בהשוואה ליהודים. 

 

אישור עבודה

העסקת עובדים פלסטינים כרוכה בהוצאת אישור עבודה המאפשרת לעובד לנוע מעבר לקו הירוק. על מנת שיוכל לקבל עובד פלסטיני אישור עבודה בארץ חייב הוא להוכיח כי אין לא עבר פלילי, לציין מקום עבודה ועוד קריטריונים שונים הכתובים בחוק. ללא אישור עבודה זה לא יוכל קבלן להעסיק את עובדים פלסטינים, הדבר תקף לכל מהגר.

ישנם שני סוגי אישורים עיקריים המאפשרים לעובד פלסטיני להתחיל לעבוד בענף הבנייה בארץ, אישור זמני ואישור לטווח ארוך. אישור עבודה לטווח ארוך תקף למשך שנתיים, אישור זה מונפק על ידי המבקש דרך משרד הפנים. אישור זמני הינו אישור אשר תקף למספר חודשים בלבד, בקשה אשר מוגשת למנהל האזור. כיום ישנם מקומות רבים אשר מעסיקים עובדים פלסטינים ללא אישורים, חשוב לציין שמדובר על סיכון גדול, בעיקר עבור מנהל הפרויקט והקבלן, שכן הנושא מוכר למשרד הבינוי והשיכון והוא נאכף בצורה משמעותית.

העסקת עובדים פלסטינים אל מול העסקת עובדים יהודים

על פניו נראה כי הרבה יותר קל מבחינה בירוקרטית להעסיק יהודים מאשר פלסטינים, הדבר אמנם נכון אך לא ריאלי. אם נשווה את היצע העובדים בחברה הפלסטינית לעומת ההיצע בחברה היהודית נוכל לראות פער עצום מבחינת מבקשי העבודה. העסקת עובדים פלסטינים הינה ריאליסטית יותר ואף זולה יותר מאשר מבקשי העבודה היהודים. כמו כן, בחברה שלנו מעטים עובדי הבניין היהודים אשר מוכנים לעסוק בענף הבנייה שלא בתפקידים ניהוליים. ישנן חברות קטנות אשר מתמחות בשיפוצים וכד', אך הן עובדות כעצמאיים ולא כשכירים. המחיר אותו גובה עובד פלסטיני ליום עבודה נע בין 180 ש"ח ועד 210 ש"ח.

כמו כן, הבחירה בהעסקת עובדים פלסטינים הינה עניין של מיומנות וניסיון, עובדים פלסטינים נחשבים לבעלי מיומנות גבוהה יותר בתחומים נרחבים, נמרצים ולכן רוב המעסיקים בוחרים בעובדים פלסטינים שכן הם מטיבים יותר לפרויקט מבחינת הוצאות והתקדמות בעבודה.

 

העסקת עובדים פלסטינים מצד הקבלן

על מנת שתוכלו להעסיק עובדים פלסטינים עליכם להגיש את הבקשה, אך כאן הטריק. רק קבלן רשום בעל רישיון יכול להעסיק עובדים פלסטינים. על מנת שתוכלו להגיש את הבקשה עליכם להגיש טופס הצהרה על המחזור הכספי שלכם בשנתיים האחרונות, זאת עם חתימה של בעל מקצוע (יועץ מס או רואה חשבון), ורישיון קבלן בתוקף מאת רשם הקבלנים.

את כל המסמכים יש לשלוח במייל, או באתר משרד הבינוי והשיכון, שם תוכלו לראות את הגשת הבקשה המלאה. מלאו את הטפסים הכתובים באתר, הגישו כל טופס במייל רשום של המעסיק בלבד, כמו כן חשוב להגיש את הבקשה רק לאחר שאישור העובד נמצא בתוקף.

זכרו, כאשר אתם קבלנים רשומים מצד רשם הקבלנים אתם מוכרים על ידי משרד הבינוי והשיכון. בחירה בהעסקת עובדים פלסטינים שלא כחוק יכולה לסכן את המעמד שלכם. לכן חשוב להכיר את הנוהל המדויק בו עליכם לדווח על העסקת עובד פלסטיני, וכמו כן במה כרוכה הבקשה שלו. על מנת שתוכלו לקבל את התהליך המדויק להעסקת עובד פלסטיני עליכם יהיה להיכנס לאתר הבינוי והשיכון ולעבור שלב אחר שלב את התהליך הזה. אמנם בפעם הראשונה ייתכן וזה יהיה מסורבל מעט, אך לאחר שהבנתם את המסגרת תבינו עד כמה זה פשוט.

העסקת עובדים פלסטיניםהעסקת עובדים פלסטינים בענף הבנייה היא דבר נפוץ מאוד. עם זאת, יש לקחת בחשבון שלשם כך יש להוציא אישורי עבודה מתאימים. ללא אישור עבודה העסקת עובדים פלסטינים תהיה לא חוקית והיא עלולה לכלול עונשים קשים. על העסקת עובדים פלסטינים נרחיב במאמר הבא. 

העסקת עובדים פלסטינים- למה בכלל?

בכל ענף הבנייה רבים מהעובדים הם עובדים פלסטינים ורק מעטים מהם יהודים. הסיבה לכך היא ברורה. רוב היהודים לא מעוניינים לעבוד כשכירים ולכן מאיישים את תפקידי הניהול. ענף הבנייה כולל עבודה קשה, סיזיפית ולא פשוטה לאורך שעות רבות. כמו כן מדובר בעבודה לא מתגמלת. מהסיבה הזו, יהודים רבים בוחרים לא לעבוד בעבודה זו. לעומת זאת, פלסטינים משתכרים במחירים נמוכים יותר מאשר יהודים, עובדים בצורה יעילה יותר ומגיעים עם ניסיון רב יותר בענף הבנייה. לכן, מעסיקים רבים מעדיפים להעסיק פלסטינים. 

העסקת עובדים פלסטינים- אישור עבודה

אישור עבודה לפלסטינים הוא מסמך המאפשר לאדם שגר מעבר לקו הירוק, כלומר מעבר למדינת ישראל הריבונית, לעבוד בשטח ישראל. המסמך מעיד כי לפלסטיני אין עבר פלילי. כמו כן האישור יציין את מקום העבודה בו יעבור הפלסטיני ואת התפקיד בו יעבוד. ללא אישור עבודה לפלסטינים, הפלסטינים לא יהיו רשאים להיכנס ולעבוד במדינה. אישור עבודה זה חשוב מאוד על מנת שקבלני בניין יוכל להשיג כוח עבודה זול וטוב. 

קיימים אישורי עבודה מסוגים שונים לכניסה של עובדים פלסטינים לארץ- 

  • אישור זמני- אישור זמני, או אישור קצר טווח, הוא בדרך כלל למספר חודשים בלבד. 
  • אישור ארוך טווח- אישור ארוך טווח הוא אישור שתקף לשנתיים ובמהלך השנתיים הללו העובד יוכל להישאר בארץ. 

יש לקחת בחשבון שעובדים רבים עובדים ללא אישור עבודה. מדובר בפעולה לא חוקית ומי שיבצע אותה יוכל להסתכן בעונשים קשים. 

העסקת עובדים פלסטינים– הוצאת אישור

על מנת לקבל אישור עבודה לפלסטינים על הפלסטיני להגיש בקשה למנהל הקישור והתיאום לצורך עבודה בישראל. על האישור לכלול את שעות העבודה, את מקום העבודה, מאיזה שטח מותר להיכנס ולאן. 

מלבד לפלסטיני עצמו, גם המעסיק יכול לקבל אישור העסקת פלסטינים. שימו לב שרק קבלן רשום יוכל לקבל אישור עבודה לפלסטינים. לשם כך יש לפנות לרשות האוכלוסין וההגירה עם טופס בקשה ייעודי לאישור עבודה לפלסטינים. לטופס הבקשה יש לצרף מסמך הכולל את פרטי חשבון הבנק של העובד לו רוצים לקבל אישור. המסמך צריך לכלול פרטים שונים כמו שם העובד, כתובת, פרטי התקשרות, שם הבנק, מספר סניף ומספר חשבון. שימו לב שהמסמך צריך להיות חתום על ידי הבנק עצמו. כמו כן יש לצרף תעודת זהות תקפה של העובד. יש לקחת בחשבון שבמידה שמייעדים את העובד לעבודה במשמרות או בשעות הלילה יש צורך לצרף גם כתב התחייבות. ניתן לשלוח את המסמכים על ידי דואר אלקטרוני. 

שימו לב- במידה שמדובר בעובד שעבד בארץ בעבר והכל תקין מבחינת הרשויות, קבלת אישור העבודה תהיה מהירה. לעומת זאת, אם מדובר בפעם ראשונה יש לקחת בחשבון שהתהליך ייקח זמן שכולל בדיקה. כל בקשה לאישור עבודה לפלסטינים עוברת למשרדי התיאום והקישור של משרד הביטחון ואף לשב"כ. כך ניתן לוודא שהעובד עומד בקריטריונים המחמירים שכוללים עבר פלילי וביטחוני נקי. 

העסקת עובדים פלסטינים- כמה זה עולה?

שכר יומי של עובד פלסטיני נע בין 180 ל-210 שקלים. 180 יהיה המחיר לעובד לא חוקי, כלומר ללא אישור עבודה ואילו 210 לעובד חוקי. העסקת עובד לא חוקי כוללת סיכון רב, בו קיים גם אלמנט ביטחוני, ולכן חשוב מאוד להוציא אישור עבודה לפלסטינים. 

קראו עוד: כמה עולה אישור עבודה לפלסטינים

לסיכום

ענף הבנייה בסופו של דבר נחשב לענף מאוד משתלם, עם זאת יש הרבה סייגים בדרך עליהם חייב הקבלן לחשוב מבעוד מועד. העסקת עובדים פלסטינים הינה בחירה פופולרית בקרב קבלנים רבים, אך יש לקחת בחשבון את הבירוקרטיה שבתהליך, ואת הסיכונים שיש בהעסקת עובדים ללא אישור עבודה. הבחירה בעובדים פלסטינים הינה נפוצה לא רק בגלל שקשה למצוא עובדים יהודים, אלא בגלל שהעסקת עובדים יהודים הופכת את העסקה לפחות משתלמת. בעוד שעובד פלסטיני גובה כ-200 שקלים עבור יום עבודה, עובד יהודי יגבה כפול מהמחיר ואף יותר. 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!