היתר להעסקת עובדים פלשתינאים

לא צריך לשלם הרבה על רישיון קבלן! מחיר זול מובטח!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

תוכן עניינים:

היתר להעסקת עובדים פלשתינאיםרוצים להעסיק עובדים פלשתינאים? לשם כך תצטרכו היתר מתאים. על ידי היתר להעסקת עובדים פלשתינאים, הפלשתינאים יוכלו להיכנס לשטח ישראל לצורך ביצוע העבודה. מהו היתר להעסקת עובדים פלשתינאים וכיצד נקבל אותו? המאמר הבא הוא בשבילכם. 

 

היתר להעסקת עובדים פלשתינאים- מה זה?

היתר להעסקת עובדים פלשתינאים הוא מסמך המאפשר לאדם שגר מעבר לקו הירוק, כלומר מעבר למדינת ישראל הריבונית, לעבוד בשטח ישראל. המסמך מעיד כי לפלשתינאי אין עבר פלילי. כמו כן האישור יציין את מקום העבודה בו יעבור הפלשתינאי ואת התפקיד בו יעבוד. ללא היתר להעסקת עובדים פלשתינאים, הפלשתינאים לא יהיו רשאים להיכנס ולעבוד במדינה. אישור עבודה זה חשוב מאוד על מנת שקבלני בניין יוכל להשיג כוח עבודה זול וטוב. 

 

למה צריך היתר?

בכל ענף הבנייה רבים מהעובדים הם עובדים פלשתינאים ורק מעטים מהם יהודים. הסיבה לכך היא ברורה. רוב היהודים לא מעוניינים לעבוד כשכירים ולכן מאיישים את תפקידי הניהול. ענף הבנייה כולל עבודה קשה, סיזיפית ולא פשוטה לאורך שעות רבות. כמו כן מדובר בעבודה לא מתגמלת. מהסיבה הזו, יהודים רבים בוחרים לא לעבוד בעבודה זו. לעומת זאת, פלשתינאים משתכרים במחירים נמוכים יותר מאשר יהודים, עובדים בצורה יעילה יותר ומגיעים עם ניסיון רב יותר בענף הבנייה. לכן, מעסיקים רבים מעדיפים להעסיק פלשתינאים. 

סוגי היתרים

קיימים היתרים שונים להעסקת עובדים פלשתינאים בשטח הארץ- 

  • אישור זמני- אישור זמני, או אישור קצר טווח, הוא בדרך כלל למספר חודשים בלבד. 
  • אישור ארוך טווח- אישור ארוך טווח הוא אישור שתקף לשנתיים ובמהלך השנתיים הללו העובד יוכל להישאר בארץ. 

יש לקחת בחשבון שעובדים רבים עובדים ללא היתר. מדובר בפעולה לא חוקית ומי שיבצע אותה יוכל להסתכן בעונשים קשים. 

 

איך מוציאים?

על מנת לקבל היתר להעסקת עובדים פלשתינאים על הפלשתינאי להגיש בקשה למנהל הקישור והתיאום לצורך עבודה בישראל. על האישור לכלול את שעות העבודה, את מקום העבודה, מאיזה שטח מותר להיכנס ולאן. 

מלבד לפלשתינאי עצמו, גם המעסיק יכול לקבל היתר להעסקת עובדים פלשתינאים. שימו לב שרק קבלן רשום יוכל לקבל היתר להעסקת עובדים פלשתינאים. לשם כך יש לפנות לרשות האוכלוסין וההגירה עם טופס בקשה ייעודי להיתר להעסקת עובדים פלשתינאים. לטופס הבקשה יש לצרף מסמך הכולל את פרטי חשבון הבנק של העובד לו רוצים לקבל אישור. המסמך צריך לכלול פרטים שונים כמו שם העובד, כתובת, פרטי התקשרות, שם הבנק, מספר סניף ומספר חשבון. שימו לב שהמסמך צריך להיות חתום על ידי הבנק עצמו. כמו כן יש לצרף תעודת זהות תקפה של העובד. יש לקחת בחשבון שבמידה שמייעדים את העובד לעבודה במשמרות או בשעות הלילה יש צורך לצרף גם כתב התחייבות. ניתן לשלוח את המסמכים על ידי דואר אלקטרוני. 

שימו לב- במידה שמדובר בעובד שעבד בארץ בעבר והכל תקין מבחינת הרשויות, קבלת ההיתר תהיה מהירה. לעומת זאת, אם מדובר בפעם ראשונה יש לקחת בחשבון שהתהליך ייקח זמן שכולל בדיקה. כל בקשה להיתר להעסקת עובדים פלשתינאים עוברת למשרדי התיאום והקישור של משרד הביטחון ואף לשב"כ. כך ניתן לוודא שהעובד עומד בקריטריונים המחמירים שכוללים עבר פלילי וביטחוני נקי. 

 

מהו קבלן רשום?

כפי שציינו, רק קבלן רשום יוכל לקבל היתר להעסקת עובדים פלשתינאים. קבלן רשום, הוא למעשה קבלן שנמצא בפנקס הקבלנים. פנקס זה מנוהל על ידי רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון. בפנקס הקבלנים קיים כל המידע הרלוונטי על הקבלן, על ההסמכה שלו ועל הסיווג שלו. לדוגמא יכול להיות קבלן שמוסמך לעבודות כביש ואילו קבלן שמוסמך לעבודות אינסטלציה. 

רישום קבלן ניתן תחת תנאים מסוימים על פי רשם הקבלנים. התנאים כוללים קודם כל הכשרה. ההכשרה צריכה להתבצע על ידי מוסד מוכר מצד משרד הרווחה. כמו כן התנאים כוללים ניסיון ניהולי ב-12 השנים האחרונות וניסיון ספציפי בתחום ההתמחות של הקבלן. יש לקחת בחשבון שיש צורך בטפסים ייעודיים ואסמכתאות. רישום קבלן מעניק לקבלנים אפשרויות רבות. לקבלן בעל רישיון קבלן יש את האפשרות להעסיק מגוון רחב של עובדים, לרבות פלסטינים, באחריות שלו ולספק ללקוחות שלו מגוון רחב של בעלי מקצוע מהשורה הראשונה.

כמו כן, קבלן עם רישיון יכול לעבוד בהיקפים כספיים גדולים. שיפוצניק ללא רישיון קבלן שיפוצים יוכל לעבוד רק בהיקפים קטנים יחסית. כמו כן יש לקחת בחשבון שמי שעוסק בשיפוצים מחויב לקבל רישיון במידה שהוא רוצה לעבוד בסכום של מעל 43.86 שקלים. 

כמה זה עולה?

קודם כל יש לקחת בחשבון שחשוב לקבל אישור עבודה על מנת להעסיק פלשתינאים ולהוציא את הפרויקטים הללו לפועל. הוצאת היתר להעסקת פלשתינאים אינה כרוכה באגרות כלל. עם זאת, הוצאת היתר להעסקת עובדים פלשתינאים בשטח ישראל כוללת הוצאות כספיות שונות שלא בהכרח קשורות לאגרות. במידה שיש פלשתינאים שעובדים אצל הקבלן באופן קבוע עליו לדאוג להוצאת אישורים ולחידוש שלהם בכל פעם שהתוקף נגמר. כלומר, מדובר בטיפול רציף שעלול לדרוש זמן רב וכאב ראש. לכן קבלנים רבים בוחרים באיש מקצוע שידאג לכך עבורם. קבלנים שיש להם מחלקת ניהול חשבונות יוכלו להטיל על המחלקה את חידוש והוצאת האישור. אך עבור קבלנים שאין מחלקה כזו יש צורך במינוי גורם שיטפל בכך ויש לכך הוצאות כספיות. 

שימו לב- שכר יומי של עובד פלשתינאי נע בין 180 ל-210 שקלים. 180 יהיה המחיר לעובד לא חוקי, כלומר ללא אישור עבודה ואילו 210 לעובד חוקי. העסקת עובד לא חוקי כוללת סיכון רב, בו קיים גם אלמנט ביטחוני, ולכן חשוב מאוד להוציא היתר להעסקת עובדים פלשתינאים. 

קראו עוד: כמה עולה אישור עבודה לפלסטינים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!